People sections


People

Letter from the Chair

Committees 2013 - 2014

Chair Diane P. Koenker - until 2014
Associate Chair Adrian Burgos, Jr. - until 2014
Executive Committee

Antoinette Burton - until 2015

Jerry Dávila - until 2015

Kristin Hoganson - until 2014

Kevin Mumford - until 2014

Departmental Recording Secretary Ikuko Asaka
Campus Senate Representatives

Kevin Mumford - until August 2015

Kathy Oberdeck - until August 2014

Dana Rabin - until August 2015

John Randolph - until August 2014

Graduate Studies Committee  
Director Adrian Burgos, Jr. - 2 years until 2014
Advisors

Poshek Fu (Africa, Asia, Latin America, Middle East, Europe)

Bruce Levine (US History)

Financial Aid

Adrian Burgos, Jr., Chair

Tamara Chaplin

Leslie Reagan (fall); Jim Barrett (spring)

Graduate Representatives

Raquel Escobar

Veronica Mendez-Johnson

Marie (Tessa) Winkelmann

Admissions

Adrian Burgos, Jr., Chair

Bruce Levine

David Roediger

Peter Fritzsche

Dana Rabin

Ken Cuno

Gene Avrutin

Recruiting for Diversity

Poshek Fu, Chair

Terri Barnes (spring)

Kevin Mumford

Matt Gilbert (spring)

Rana Hogarth

Grads: Eric McKinley, Mark Sanchez, Christina Peralta, Marilia Correa Kuyumijan, Caroline Ortega

Placement

Tamara Chaplin, Chair

Marc Hertzman

Grad: to be selected from placement group

Dissertation Writing Workshop

Nils Jacobsen (Fall)

Mark Micale (Spring)

Proposal Writing Workshop

Gene Avrutin (Fall)

Jim Brennan (Spring)

TA Orientation Kathy Oberdeck
TA Workshops John Randolph and Adrian Burgos, Jr.
Graduate Studies Committee Consists of Director, Advisors, Graduate Representatives, Diversity Chair, and Financial Aid
Undergraduate Progam:  
Director John Randolph, Chair - 2 years until 2014
Undergraduate Studies Committee

Behrooz Ghamari-Tabrizi

Kristin Hoganson

Scott Bartlett

Diane P. Koenker (ex officio)

Grad: Daniela Parker and Beth Ann Williams

Undergrad: Karen Klass, Adam Pauley, Shaogui Zhang, Markos Sinclair

Teaching Awards

Megan McLaughlin, Chair

Behrooz Ghamari

John Randolph (ex officio)

Grad: Heather Freund

Undergrad: Michael Norton

Undergrad: Christopher Cirrincione

Staff POC: Brooke Gosewehr (gosewehr@illinois.edu or 300-8081)

ABC (A Book in Common) Committee Antoinette Burton
Administrative Service:  
Staff contact for Affirmative Action Tom Bedwell (bedwell@illinois.edu or 244-2076)
Capricious Grading (elected)

Bruce Levine

Gene Avrutin

Tariq Ali

Grad: Zach Reibling

Center for Historical Interpretation Steering Committee

Antoinette Burton, Chair

Rod Wilson

Bob Morrissey

Kathy Oberdeck

Peter Fritzsche

Nils Jacobsen (fall); Jim Brennan (spring)

Grad Rep: Stephanie Seawell

Charitable Fund Rep Rhondda Chase
Development Diane Koenker
Friends of History

Diane Koenker, Chair

Jim Barrett (spring)

John Randolph

Antoinette Burton (CHI) (ex officio)

Undergrad: David Rahimi

Grad Rep: Margaret Brennan

Grievance Committee (elected)

Craig Koslofsky - until 2014

Harry Liebersohn - until 2014

Megan McLaughlin - until 2015

History @Illinois

Craig Koslofsky, chair

Tariq Ali

Ken Cuno

Ralph Mathisen

Dana Rabin

Grad: Pompilla Burcica, Derek Attig, Lydia Crafts Putnam

Diane Koenker (ex officio)

 

Library Liaison

Ralph Mathisen, Chair

Kai-Wing Chow

John Randolph

Ray Fouché (fall); Mark Steinberg (spring)

Marek Sroka (ex officio)

Grad : Sally Heinzel

Teaching Observation

(tenured professors only)

Peter Fritzsche, Chair

Craig Koslofsky

Bruce Levine

Dana Rabin

Kai Wing-Chow, fall only

Megan McLaughlin, spring only

Keith Hitchins, spring only

Mark Micale, spring only

 

Civic Engagement

Chair

 

 

 

Grad Rep:

Search Committee (Africa):

App Deadline: October 21, 2013

Jerry Dávila, Chair (jdavila@illinois.edu)

Jim Brennan (jbrennan@illinois.edu)

Terri Barnes (tbarnes2@illinois.edu)

Erik McDuffie (emcduffi@illinois.edu)

Marc A. Hertzman (hertzman@illinois.edu)

T.J. Tallie, Grad Rep (talliej1@illinois.edu)

Staff POC: Rhondda Chase (rrchase@illinois.edu or 300-6012)

Student Organization Officers:  
History Graduate Student Assoc.

Veronica Mendez-Johnson, President

Raquel Escobar, Vice-President

Utathya Chattopadhyaya, Secretary

Phi Alpha Theta

John Randolph, Faculty Advisor

The Collaborative  
Women's Caucus

 

GEO Steward

John Marquez

Kent Navalesi

Online Education

Undergrad: Ryan Fane (Sophomore)

Katarzyna Balutowski (Senior)

Caroline Broler (Senior/Honors)

Peter Pellizzari (Senior)